W dniach 5-7 grudnia świat wolontariatu w kulturze spotka się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz w Galerii Kordegarda na I Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze". To pierwsze tego typu wydarzenie podczas którego eksperci i praktycy przekażą uczestnikom wiedzę z dziedziny zarządzania wolontariuszami w instytucjach kultury. Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Anna Dymna, prezes Fundacji "Mimo Wszystko" przygotowała list do Wolontariuszy, w którym pisze: Drodzy Wolontariusze, dzięki Wam świat jest naprawdę lepszy. (...) Na wszelkich polach swojego działania, wnosicie radość, dajecie ludziom siły , uśmiech i wiarę w to, że jutro będzie lepiej. Zarażacie swoimi pomysłami i energią (...) To szczęście, że jesteście i że jest Was coraz więcej. Dziękuję losowi, że jako prezes-wolontariusz, jestem w Waszej rodzinie i razem z Wami mogę rozjaśniać świat.
I Ogólnopolska Konferencja "Wolontariat w kulturze"
Trzej organizatorzy konferencji od blisko roku rozwijają i profesjonalizują projekty w kierunku zmiany postrzegania wizerunku wolontariatu i postaci wolontariusza. Zorganizowali szkolenia połączone z konkursem grantowym, adresowane do koordynatorów wolontariatu w instytucjach kultury. Wydali "Przepis na wolontariat" - pierwszy w Polsce podręcznik do zarządzania wolontariatem w instytucjach kultury. 5 grudnia udostępnili e-book "Przepisu na Wolontariat", który można bezpłatnie pobrać na stronie www.nck.pl. Dotychczasowa współpraca z wieloma instytucjami z całej Polski pozwoliła wysunąć wniosek, że inicjowanie projektów z udziałem wolontariuszy jest im bardzo potrzebne. Stąd pomysł konferencji.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele 108 instytucji z 40 miast. W trakcie paneli i warsztatów zapoznają się z najlepszymi przykładami prowadzenia wolontariatu w instytucjach w całej Polsce. Potencjał instytucji kultury w kontekście wolontariatu jest nie do przecenienia, niestety wciąż brakuje wiedzy, narzędzi i wzajemnej możliwości wymiany dobrych praktyk oraz skutecznych rozwiązań. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i ponad 11 - letnim doświadczeniem w budowaniu Wolontariatu Pracowniczego, podkreśla Krzysztof Kaczmar prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Spotkania z ekspertami, liderami najlepszych projektów wolontariackich, warsztaty - to czeka na uczestników konferencji. Jak mówi Eliza Dzwonkiewicz, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Kultury, Cegiełką, którą Narodowe Centrum Kultury przede wszystkim chce wnieść do projektu Wolontariat w Kulturze, jest wsparcie w profesjonalizacji tego obszaru, rozumianej jako pomoc merytoryczna dla instytucji kultury, które chcą organizować i rozwijać wolontariat.
Obecnie niewiele jest miejsc, w których wolontariat bywa wpisany w strategię, a sami wolontariusze stanowią część zespołu. Norbert Szczepański, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II podkreśla wagę jednostki w wolontariacie: Angażując się w wolontariat w kulturze chcemy przypominać nauczanie naszego patrona, Jana Pawła II, który mówił, że instytucja sama z siebie nie zastąpi ludzkiego serca, ludzkiego współczucia, ludzkiej miłości, ludzkiej inicjatywy. Działania Centrum (samorządowej instytucji kultury) zawsze ogniskują się na człowieku.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Tomasza Godlewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, zdecydowana większość osób zajmujących się zawodowo zarządzaniem wolontariatem w instytucjach kultury, także prywatnie jest wolontariuszami angażującymi się w nieodpłatną pracę na rzecz innych, z częstotliwością co najmniej kilka razy w miesiącu. Największymi motywatorami skłaniającymi wolontariuszy do pracy w instytucjach kultury są, zdaniem zarządzających wolontariatem, możliwość nabywania nowych doświadczeń, kontakty z nowymi ludźmi, możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz wewnętrzna satysfakcja płynąca z wolontariackiego działania.
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w dniach 6-7 grudnia odbędą się części: panelowa i warsztatowa konferencji. Mam wielką nadzieję, że ci młodzi ludzie, którzy dziś garną się do nas - nie tylko do Opery Narodowej, ale innych teatrów, muzeów, sal koncertowych, festiwali - wyniosą ze swojej obecnej przygody z wolontariatem znacznie więcej, niż tylko doświadczenie zawodowe i wiedzę. To oni być może stworzą w przyszłości tę grupę, którą nie tylko status majątkowy, ale świadomość i wewnętrzna potrzeba kierować będą ku mądremu wpisywaniu się w służbę społeczną, mówi Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Kulturalny Bilet Wolontariusza 3 -12 grudnia 2016
I Ogólnopolskiej konferencji towarzyszy również pierwsza edycja Kulturalnego Biletu Wolontariusza. 65 instytucji z 12 miast w całym kraju w dniach 3 - 12 grudnia udostępni ponad 2500 biletów na szkolenia, warsztaty, spektakle, pokazy filmowe i wystawy z myślą o wolontariuszach. Na wydarzenia w ramach Biletu można rejestrować się na www.wolontariatwkulturze.pl
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
Partner: Teatr Wielki Opera Narodowa
Partner akcji społecznej: Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko"
Patronat medialny: TVP KULTURA, Polska Agencja Prasowa
Honorowego patronatu konferencji udzielił Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Więcej informacji na stronie www.wolontariatwkulturze.pl
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zapraszamy do oznaczania się #wolontariatwkulturze
Przewodnik
List Anny Dymnej do wolontariuszy
Lista instytucji
Raport "Wolontariat w kulturze"