System zwiększenia efektywności upraw, aplikacja turystyczna oraz oprogramowanie do tworzenia wirtualnej rzeczywistości to zwycięzcy konkursu Hi-Tech Startup, przedsięwzięcia organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
Hi-Tech Startup to inicjatywa mająca na celu komercjalizację innowacyjnych pomysłów i osiągnieć naukowych. Dzięki konkursowi, twórcy hitech'owych rozwiązań mają szansę wyjść na rynek ze swoimi pomysłami tworząc własny biznes lub znajdując inwestora zainteresowanego wprowadzeniem w życie ich koncepcji, Sławosz Sawicki, Dyrektor ds. Koordynacji Projektów Strategicznych, Citi Handlowy.
Hi - Tech Startup to jedna z wielu organizowanych przez nas akcji propagujących kreatywną przedsiębiorczość wśród studentów i absolwentów. Młodzi ludzie mają olbrzymi potencjał, warto pomagać im w rozwijaniu ich pomysłów oraz ich późniejszej komercjalizacji. Skorzystają z tego nie tylko oni: upowszechnienie ich pomysłów może sprawić, że nasze życie stanie się o wiele łatwiejsze, Dariusz Żuk, Prezes Polski Przedsiębiorczej
Jednym z pomysłów wyróżnionych w konkursie jest AiMSR (Agriculture Inteligent Monitoring System). To system przeznaczony dla małych i s0rednich gospodarstw, mający pomóc im w zwiększeniu hodowli i uzyskaniu lepszych plonów przy zmniejszeniu ilości wody i nawozów oraz redukcji kosztów. AiMSR integruje dane uzyskane w gospodarstwie (pomiar wody, ilos0c0 nawozu, typ gleby itp) jak i poza nim (prognoza pogody, dane historyczne itp.) z istniejącymi badaniami naukowymi z dziedziny rolnictwa. Przełoży się to bezpośrednio na zwiększenie efektywności jak i dokładność i oraz prawidłowość podejmowanych decyzji: kiedy, ile oraz jak nawadniac0 i nawozic0 poszczególne ros0liny. Rozwiązanie opracowywane jest przez Umaira Shafique, Ludgera Hergeta oraz Tomasza Jagiełło.
CityGuideTour to kolejny pomysł, który zainteresował komisję konkursu Hi-Tech Startup. Jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla turystów, wykorzystuja0ca Rozszerzona0 Rzeczywistos0c0 (AR) w widoku aparatu telefonicznego. Użytkownik chcąc zwiedzić dany teren może za pomocą aplikacji sprawdzić, jakie interesujące obiekty są na nim położone, sprawdzić ich opisy, godziny otwarcia, opłaty oraz położenie na mapie. Dodatkowo ma doste0p do galerii zdje0c0 kaz0dego z miejsc jak równiez0 do audio-przewodnika. Aplikacja wykorzystuje również element grywalizacji: każdy kto jej używa bierze udział w globalnym rankingu podróżników. CityGuideTour daje możliwość promowania swojej oferty turystycznej, miastom, regionom, samorządom. Rozwiązanie opracowywane jest przez Michała Wołgę.
Weebo3D to połączenie innowacyjnych gogli VR oraz inteligentnego oprogramowania, dającego możliwość dostosowania pola widzenia do oczekiwanego doświadczenia, dzięki funkcji personalizacji obrazu w czasie rzeczywistym. Zastosowana technologia pozwoli odpowiedzieć na potrzebę idealnego, ostrego widzenia w filmach i grach PC oraz szerokiego, głębokiego efektu 3D w aplikacjach VR. Wirtualne wędrówki to pomysł znany ze stron internetowych hoteli czy restauracji, jednak przeniesienie go w tryb VR ma o wiele większy potencjał w zaangażowaniu odbiorców. Wygenerowane aplikacje pozwolą wciągnąć potencjalnych klientów w wyjątkowo atrakcyjną treść, absorbując wielokrotnie więcej uwagi niż tradycyjne kanały. Rozwiązanie opracowywane jest przez Piotra Krukowskiego.
Projekt Hi - Tech Startup skierowany był przede wszystkim do młodych naukowców, inżynierów, początkujących przedsiębiorców, m.in. studentów oraz pracowników Politechniki Warszawskiej. Ze 100 zgłoszeń w pierwszym etapie konkursu wybrano 50, w kolejnym 30. Najlepsza dziesiątka stanęła przed komitetem inwestycyjnym, który wyłonił trójkę zwycięzców. Konkurs realizowany jest przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Fundację Kronenberga. Partnerami projektu jest Urząd Miasta Warszawy, Politechnika Warszawska oraz Instytut Badań Stosowanych PW.